0322
515 8935
yildirimsuaritma@hotmail.com

HABER DETAY

Anasayfa

haberler

Su Yumuşatma Sistemleri15-08-2016

Endüstriyel su yumuşatma sistemleri

Su yumuşatma üniteleri, kalsiyum ve magnezyum (sertlik) iyonlarını, sodyum iyonları ile yer değiştirerek suyun yumuşatılmasını sağlar. Bu amaçla, sodyum bazlı iyon değiştirici reçine kullanılır. Su yumuşatma, genel amaçlı bir çok kullanım için kullanımı şart olan arıtma teknolojilerindendir. Aynı zamanda, su yumuşatma sistemleri, ters ozmos demineralizasyon sistemlerine besi suyu hazırlamak amacıyla da kullanılır.
REÇİNE CİNSİ
Su yumuşatma sistemlerinde, yüksek iyon değiştirme kabiliyetine sahip, kuvvetli asidik katyon değiştirici reçine (Na) kullanılmaktadır.
ÇALIŞMA ŞEKLİ
 KOZANSUARITMA Su yumuşatma sistemleri içinde bulunan iyon değiştirici reçineye temas ederek geçen ham suyun içindeki sertlik (Ca2+ ve Mg2+) iyonları, reçineye bağlı bulunan sodyum iyonları ile yer değiştirir.
Bu işlem kısaca “iyon değiştirme yöntemi” olarak tanımlanabilir. Sertlik iyonları ile doygunluğa ulaşan ve kapasitesini dolduran reçine, rejenerasyon (tazeleme) işlemine tabii tutulur. Rejenerasyon işlemi esnasında, tuz (NaCl) çözeltisi kullanılır. Reçine, kalsiyum (Ca2+) ve Magnezyum (Mg2+) iyonlarını bırakırken, sodyum (Na) iyonlarını tekrar kendine bağlar. Tuzlu su ile rejenerasyonunu tamamlayan ünite, durulama işlemini de tamamladıktan sonra, tekrar servis pozisyonuna geçerek rejenerasyon işlemini tamamlar. Sistem otomasyonu, zaman kontrollü veya debi kontrollü olarak sağlanabilir.
  KOZANSUARITMA Tandem yumuşatma üniteleri ise, 24 saat kesintisiz yumuşak su verme kabiliyetine sahiptir. Sistemde 2 adet reçine tankı bulunur ve tanklardan birisi servis konumundayken diğer tank, rejenere edilmiş olarak yedekte bekler.
 

STANDART ÜNİTELER
  FRP polyester tanklı ve çok yollu otomasyon valfler ile dizayn edilmiş olan tekli yumuşatma sistemleri 23 standart seri ve tandem yumuşatma sistemleri ise 20 standart seri üretim ile geniş bir debi aralığına hizmet etmektedir. Tekli ve tandem yumuşatma sistemlerinde çok yollu otomatik kontrol valfleri kullanılmaktadır.
Çelik gövde tanklı ve elektrik aktüatörlü kontrol valfleri ile dizayn edilmiş olan yüzey borulamalı yumuşatma sistemleri, 9 standart seri olarak üretilmektedir.